Konum: Haberler Klima Söküm Montaj Fiyatları Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima Söküm Montaj Fiyatları Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima söküm işlemi tamamlandıktan sonra en önemli adıma yani klima montajına geçilir. Bunun için yeni yer belirlenir ve montaj uygulamasına başlanır. Başarılı bir sonuç elde etmek içinse klima montajı yapan teknik servisin profesyonel ve eğitimli kişilerden oluşması gerekir. Çünkü hizmetin yanlış verilmesi cihazın verimliliğini düşürürken, zaman içerisinde arızaların oluşmasına neden olur.

Montaj Yeri Nasıl Belirlenmeli?

Tüketiciler bu konuyla ilgili profesyonellerden destek almalı ve fikirlerine önem vermelidir. Zira yanlış seçimler cihazın performansının düşmesine neden olacaktır ve sonrasında başka problemler ortaya çıkacaktır.

Öncelikle iç ünite ve monte edilecek yer konusunda teknik dokümanlara bakılmalı, iç ünitenin asılacağı yer ağırlığı çekebilecek bir yapıya sahip olmalı ve yakıcı gazların yakınında olmamalıdır. Bir diğer husus ise cihazın güneş ışığına maruz kalmayacak bir yer seçilmesidir. Ayrıca mutfak, çamaşırhane gibi nemli ortamlar klima için uygun olmayan yerlerdendir.

Dış ünite montajında ise havanın rahatça dolaşabileceği bir yer seçilmelidir. Yazın mümkün olduğunca gölgede, kışın da korunaklı bir alanda konumlanmalıdır. Isı kaynaklarına, diğer klima cihazlarının üfleme ağızlarına, egzoz fanlarına, buhar ve yanıcı gaz kaynaklarına yakın montajdan kaçınılmalıdır. En önemlisi ise cihazların direkt olarak toprak zemine ve eğik şekilde monte edilmemelidir.

Klima Söküm ve Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Klima montaj servisi yapmadan önce cihazın çalışacağı gerilimi(voltaj), kablo kesintisini, cihazı koruyan otomatik sigorta değerini, iç ve dış ünitenin konulacak yerin uygunluğu seçimine dikkat etmelidir.
  • İç ünite yerine asılmalı ve sabitlenmeli, dış ünitenin zemine veya şase (konsol) üzerine kauçuk takozlarla sabitlenmelidir.
  • Klima Montaj Servisi tarafından izolasyonlu bakır boru hattı, tekniğine uygun elektrik ara tesisatı ve gırtlaklı borudan imal edilmiş drenaj hattı birlikte tümü dekoratif bant ile sarılmalı, düzgün bir hat oluşturacak şekilde sabitleme kelepçesi (1,5 m. arayla) ile duvara bağlanmalıdır.
  • Klima Montaj Servisi tarafından Bakır tesisatı yekpare boru ile kaynaksız çekilmeli, kaynak gerektiren durumlarda boru içinden "azot gazı geçirilerek" tamamlanmalı, ara tesisatın geçmesi gereken duvar vb. engeller delinmeli, ara tesisat ünitelere bağlanmalı, ara tesisat N2 (azot) ile kaçak kontrolü yapmalıdır.
  • Klima montaj servisi bakır boru hattı geçiş yeri için dolgu malzemesi kullanılmalıdır.

Klima Söküm - Montaj Fiyatları

Klima montaj fiyatları firmadan firmaya değişiklik göstermekle birlikte, yapılması gereken işlemlerde etkili olmaktadır. Klimaya sadece montaj uygulaması yapılacaksa fiyat duvar, salon, yer, tavan gibi bölgelere göre değişiklik gösterir ve ortalama 300 TL civarındadır.

Klima söküm – montaj fiyatları da iç mekanın uygulanacak yerine bağlı olarak değişmektedir ve ortalama 400 TL’dir.

Klima söküm fiyatları ise 100 TL’den başlayıp 250 TL’ye kadar değişmektedir. Görüştüğünüz yetkili servisin fiyat politikası şayet ortalamaların altında kalıyorsa araştırma yapmalı ve sektörde ne kadar süre hizmet verdiğini öğrenmelisiniz.